Mistrzostwa Warszawy w Wakeboardingu

27 września 2008 na terenie Kępy Potockiej, a właściwie na znajdującym się tam akwenie wodnym odbyło się dość spektakularne widowisko. Na arenie którą stanowił kanałek na Kępie Potockiej do zmagań na wodzie stanęło 18 wakeboardzistów.

 

W konkurencji slopestyle zadaniem dla zawodników było przejechanie lub przeskoczenie 4 znajdujących się na wodzie przeszkód tzw. sliderów i kickerów. Napędem do przemieszczania się były specjalnie skonstruowane wyciągarki wakeboardowe. O uzyskanej ocenie za przejazd decyduje trudność wykonania tricków, ich styl, odległość skoku, oraz trudność i jakość wykonania, a także tzw. czynnik „wow”, czyli widowiskowość.

 

Przy dźwiękach porywającej muzyki zawodnicy dawali z siebie wszystko, żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki. W rundzie eliminacyjnej, w której wykonywany był jeden przejazd do udziału w finałach zakwalifikowało się 16 zawodników. Tutaj walka stawała się bardzo zacięta ponieważ rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym. Zawodnicy startowali w parach. Lepszy przechodził dalej.

 

W walkach półfinałowych naprzeciwko siebie stanęli w pierwszej parze Przemek Kuc i Michał Pałyska. Wygrał Pałyska wykonując przejazd łatwiejszy technicznie od przejazdu Kuca ale tricki wykonane były czysto i poprawnie. W drugiej parze półfinałowej wystąpili Janek Korycki i reprezentant Czech – Marek Zach. Korycki po odniesionej poprzedniego dnia na treningu kontuzji nie dał sobie taryfy ulgowej i wykonał doskonale cały narzucony sobie program przejazdu. Zach niestety zaliczył upadek na sliderze co przekreśliło jego awans do ścisłego finału.

 

Do walki o najniższy stopień podium stanęli Zach i Kuc. Kuc nie miał wyraźnie dobrego dnia i uległ Zachowi po dość wyrównanej walce. W walce o tytuł mistrzowski jako pierwszy jechał Pałyska. Jego przejazd był nerwowy i pozbawiony płynności. Nie obeszło się też bez upadku. Klasę pokazał natomiast Korycki, który przejechał bardzo pewnie przez wszystkie przeszkody, a na ostatnim kickerze wykonał idealnie wylądowaną  flat 360 i przypieczętował tym swoje zwycięstwo.

 

Bezpośrednio po konkurencji slopestyle odbyła się konkurencja Best of Kicker. Konkurs skoków z ostatniego kickera. Przy blasku zachodzącego słońca do konkursu stanęło 12 zawodników. Poziom konkurencji został nieco zaniżony brakiem obecności głównych faworytów tzn. Koryckiego, Zacha i Kuca. Było jednak na co popatrzeć, a sędziowie mieli nie lada zagwozdkę, który skok uznać za najlepszy. W konsekwencji zwycięstwo odniósł Mateusz Majchrzak z Poznania wykonując bardzo wysoki backflip. Co ciekawe Majchrzak nie dostał się do finału w slopestyle. Brawo za mobilizację.

 

Mistrzostwa Warszawy Urban Wake to już druga tego typu impreza w tym miejscu. Chociaż wakeboarding nie jest sportem bardzo popularnym to przyciągnął dużą publiczność, która z zapartym tchem oglądała efektowne przejazdy i nie mniej efektowne upadki.

Za wysiłek organizacyjny należą się duże brawa Dzielnicy Żoliborz i sponsorom imprezy.

Zdjęcia z imprezy znajdziesz w galerii

Wyniki:
Slope Style

  1. Jan Korycki
  2. Pałyska Michał
  3. Zach Marek
  4. Kuc Przemysław
  5. Kozak Łukasz
  6. Koński Łukasz

 

Best Of Kicker

  1. Majchrzak Mateusz
  2. Ostrzycki Michał
  3. Niesiobedzki Paweł

 

Masters

  1. Styczyński Artur