Jak dobrać wiązania / buty wakeboardowe

Wybór odpowiednich wiązań/butów do deski wakeboardowej to kolejna ważna sprawa, której nie polecam lekceważyć. Powód jest prosty – cóż nam po wypasionej desce, jak wybierzemy pierwsze lepsze wiązania, które będą nas obcierały albo uciskały. Musimy sobie zdawać sprawę że to wiązania w pierwszej kolejności mają wpływ na komfort podczas pływania, to w wiązaniach będą spoczywały nasze stopy i od tego głównie będą zależały nasze wrażenia i doznania jakich dostarcza wakeboarding.

Jak zatem dobrać wiązania wakeboardowe ? W kwestii doboru butów wakeboardowych nie należy szczególnie oszczędzać. Nie kierujmy się ceną czy designem, a przede wszystkim komfortem użytkowania. Jeśli kupimy dobre, wygodne wiązania to możemy być pewnie, że posłużą nam one przez wiele sezonów czyniąc z wakeboardingu wspaniałą zajawkę na lato.

Jak dobrać rozmiar

Odpowiedni rozmiar butów to właściwie najważniejsza kwestia w doborze wiązań. Wiązania nie mogą być ani za małe ani za duże – muszą być po prostu dobrze dopasowane. Nie mogą nas uwierać, obcierać, uciskać. Musimy czuć się w nich komfortowo, dlatego też najlepszą metodą kupna wiązań jest wcześniejsze przymierzenie kilku modeli. Tylko wtedy będziemy mieć 100% gwarancję dobrego wyboru. Co prawda producenci podają zakres długości stopy dla poszczególnych rozmiarów (najczęściej m,l,xl), ale długość to nie wszystko bo w grę wchodzi jeszcze kształt stopy.

Jaki rodzaj wiązań ? Otwarte czy zamknięte ?

W wakeboardzie wyróżniamy dwa typy wiązań/butów: otwarte i zamknięte. Wiązania otwarte to takie w których palce stóp są widoczne. W tego typu wiązaniach należy zwrócić uwagę na dopasowanie kostki i rozmiaru stopy do wiązania gdyż stopa ma tu tendencję do przesuwania się w płaszczyźnie poziomej. Wiązania zamknięte to takie w których nasza stopa jest zabudowana. Swoją budową bardziej przypominają buty snowboardowe. Stopa w wiązaniach zamkniętych nie ma możliwości przemieszczania się w płaszczyźnie poziomej. Z reguły wiązania zamknięte są sztywniejsze od wiązań otwartych

buty wakeboardowe otwarte
Wiązania wakeboardowe otwarte

Twarde czy miękkie ?

Wybór twardości wiązań w głównej mierze podyktowany jest stylem jazdy, który preferujemy. Jeśli naszych chlebem powszednim ma być wakepark i jazda po przeszkodach to należy się skłaniać do wiązań miękkich, które umożliwią nam wykonywanie stylowych trików. Jeśli natomiast nastawiasz się na dynamiczną jazdę za motorówką to należałoby poszukać sztywniejszych wiązań.

Jaki system sznurownia ?

W tej kwestii nie ma szczególnych uwarunkowań. Na rynku istnieje kilka systemów sznurowania/ zapinania, z których każdy jest dobry. Chodzi o to aby wybrać wiązania z systemem, w którym bez problemów będziemy umieli się zapiąć czy też odpiąć. Najczęściej do wyboru mamy system wiązania z zaciąganymi linkami lub rzepami. Są też producenci którzy stosują system podobny jak w wiązaniach snowboardowych gdzie mamy osobno but i wiązanie.

Buty wakeboardowe – jaka marka ?

Na rynku jest kilku mniej lub bardziej liczących się producentów wiązań wakeboardowych wśród których możemy wymienić takie firmy jak Jobe, Slingshot, Ronix, Hyperlite, Liquid Force, DUP. Które są najlepsze ? Nie chcę tutaj jednoznacznie wskazywać ale obserwują riderów w wakeparkach można zauważyć że bardzo popularne są wiązania Slingshot.

Jeśli nie wiesz jak dobrać odpowiednie wiązania wakeboardowe to zawsze możesz poprosić obsługę sklepu aby pomogła Ci wybrać odpowiedni model.