Jaka deska będzie dla mnie najlepsza, jaką długość wybrać, nowa czy używana, continous czy 3-stage rocker – przed takimi dylematami staniesz w momencie podjęcia decyzji o zakupie deski wakeboardowej. Dodając do tego fakt, że sprzęt wakeboardowy jest u nas stosunkowo drogi to w sumie mamy nie lada problem do rozwiązania. W niniejszym artykule postaram się Wam przybliżyć zasady dobierania deski wakeboardowej, tak aby później nie okazało się, że nasze ciężko zarobione pieniążki zostały źle zainwestowane.
Aby dobrze dobrać deskę wakeboardową do naszych potrzeb musimy posłużyć się takimi kryteriami jak waga ridera, gdzie będziemy pływać (za motorówką czy też na wyciągu), preferowany styl (pływanie rekreacyjne czy też freestyle). Są to główne kryteria wyboru, z którymi nieodłącznie wiąże się długość deski, profil deski i jej sztywność.
Pierwszym kryterium które bierzemy pod uwagę przy wyborze długości deski jest waga ridera. Im rider cięższy tym dłuższej deski będzie potrzebował, a wynika to z wyporności deski. Jeżeli rider wybierze za krótką deskę w stosunku do swojej wagi to będzie ona miała skłonności to zatapiania się. Jeśli natomiast wybierzemy deskę za długą to okaże się, że będzie ona trudniejsza w kontrolowaniu. Poniżej znajduje się tabela z długościami desek dla poszczególnych przedziałów wagowych ridera. Należy pamiętać, iż są to dane uśrednione i dla niektórych producentów wartości te mogę się nieznacznie różnić.
Waga ridera (kg) | Długość deski (cm) |
<50 | <130 |
45-75 | 130-134 |
65-85 | 135-139 |
80-120 | 140-144 |
100-130+ | >144 |
Długość deski uwarunkowana jest również od preferowanego stylu. Jeśli zamierzamy skakać na kickerach i innych przeszkodach to zasadny jest wybór krótszej deski, gdyż na takiej łatwiej wykonywać rotacje.
Porównując różne deski, różnych producentów zauważysz, że jedne deski o tych samych długościach są szersze, a inne węższe. Oczywiście nie jest to bez znaczenia. Chodzi o to że deski węższe szybciej przechodzą z krawędzi na krawędź umożliwiając tym samym bardziej dynamiczną jazdę, jednak odbywa się to kosztem mniejszego popa. Deski szersze mają lepszego popa (lepsze wybicie), co jest szczególnie ważne dla zawodników którzy pływają za motorówką i skaczą z wysokiej fali. W tej sytuacji szersza deska lepiej spisuje się również podczas lądowania, które jest łatwiejsze i łagodniejsze.
Kolejnym kryterium doboru deski jest styl i sposób w jaki zamierzamy pływać. Styl i sposób pływania są z kolei wyznacznikiem takich cech deski jak: rodzaj rockera, kształt dna, rodzaj finów oraz elastyczność.
Generalnie możemy wyróżnić deski do pływania po przeszkodach w wakeparku, do pływania na fali za motorówką lub skuterem oraz deski uniwersalne. Poszczególne grupy desek różnią się rockerem, elastycznością, kształtem i rodzajem finów.
Rocker jest to inaczej zakrzywienie deski wakeboardowej od czubka (tip) do ogona (tail) kiedy patrzymy na nią z boku. Kształt rockera ma znaczący wpływ na sposób pływania na desce wakeboardowej. Rockery można podzielić na 3 główne rodzaje:
Continous Rocker – rocker ciągły. Deska z takim rockerem jest jednostajnie zakrzywiona na całej długości – od czubka do ogona. Taka deska będzie lepiej wybijała się z płaskiej powierzchni (flatu), a także będzie wybaczała błędy podczas lądowania. To rozwiązanie jest zazwyczaj stosowane w deskach do pływania na wyciągach.
3 stage rocker – 3 stopniowy rocker. dno deski w 3-stage Rocker jest płaskie lub prawie płaskie w centralnej części i zakrzywiona w części przedniej (tip) i tylnej (tail).Takie ukształtowanie dna pozwala na bardziej efektywne i wyższe wybicie. Lądowanie na takiej desce będzie bardziej ostre. 3 stage rocker jest zazwyczaj w deskach do jazdy za motorówką
Progressive Rocker (Hybrid Rocker) – rocker progresywny to połączenie dwoch rodzajów rockera (ciągły i 3 stopniowy) . Kształt rockera przypomina rocker continuous (ciągły) z tym że część przednia (tip) i tylna (tail) jest bardziej wygięta niż w rockerze ciągłym. Tego typu rocker pozwala na lepsze wybicie się z wody niż na desce z rockerem continuous i jednocześńie sprawia że deska wakeboardowa jest bardziej przewidywalna i stabilna po lądowaniu niż deska wakeboardowa z rockerem 3 stopniowym.
Elastyczność (flex) deski to parametr który określa jej zdolność do uginania się w przedniej i tylnej części. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii deski wakeboardowe lekko się uginają, co ma przełożenie na łatwiejsze wykonywanie trików jak np. pressy. Jeśli chodzi o wpływ flexu na wybór deski to osoby, które będą pływały po przeszkodach powinny skłaniać się do desek miększych (o małym flexie)
Finy – to element deski, który wpływa na jej stabilność. Możemy wyróżnić dwa rodzaje finów: finy wkręcane oraz finy ukształtowane w dnie deski. Jeśli zamierzasz pływać po przeszkodach to opcja z dłuższymi wkręcanymi finami nie wchodzi w grę. W tej sytuacji należy wybrać deskę z mikro finami ukształtowanymi w dnie deski.