Relacja z Urban Wake 2009

MISTRZOSTWA WARSZAWY W WAKEBOARDINGU – URBAN WAKE
26-27 CZERWCA 2009 r. KĘPA POTOCKA

ORGANIZATORZY: MAREK ŁOJEK, PRZEMYSŁAW KUC

LICZBA STARTUJĄCYCH ZAWODNIKÓW: 35
LICZBA OSÓB EKIPY TECHNICZNEJ: 9
LICZBA OSÓB OPIEKI MEDYCZNEJ I RATOWNICZEJ: 4
LICZBA SĘDZIÓW:2
LICZBA PRZESZKÓD WAKEBOARDOWYCH: 4
LICZBA WYCIĄGAREK WAKEBOARDOWYCH: 4

26 i 27 czerwca 2009 na terenie Kępy Potockiej, a właściwie na znajdującym się tam akwenie wodnym odbyło się dość spektakularne widowisko. Na arenie, którą stanowił kanałek na Kępie Potockiej do zmagań na wodzie stanęło 35 osób uprawiających wakeboard. Już w piątek odbył się oficjalny trening, na którym zawodnicy mogli się zapoznać z przeszkodami i specyfiką akwenu wodnego. W konkurencji slopestyle zadaniem dla zawodników było przejechanie lub przeskoczenie 4 znajdujących się na wodzie przeszkód tzw. sliderów i kickerów. Napędem do przemieszczania się były specjalnie skonstruowane wyciągarki wakeboardowe. O uzyskanej ocenie za przejazd decyduje trudność wykonania tricków, ich styl, odległość skoku, oraz trudność i jakość wykonania, a także tzw. czynnik „wow”, czyli widowiskowość.

 

Przy dźwiękach porywającej muzyki zawodnicy dawali z siebie wszystko, żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki. W rundzie eliminacyjnej, w której wykonywany był jeden przejazd do udziału w finałach zakwalifikowało się 16 mężczyzn, 5 kobiet. Tutaj walka stawała się bardzo zacięta, ponieważ rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym. Zawodnicy startowali w parach. Lepszy przechodził dalej.

 

Faworytami imprezy byli od początku Marek Zach – reprezentant Czech, Przemysław Kuc z Warszawy i aktualnie najbardziej utytułowany zawodnik w polskim wakeboardingu – Marcin Naborczyk. Zawodnicy ci wspinali się coraz wyżej w drabince pucharowej pokonując kolejnych rywali. Wraz z zawężaniem się grona pretendentów do zwycięstwa wzrastała tez trudność wykonywanych ewolucji.

 

W półfinałowych bojach zawodnicy wykonywali obroty na sliderach i flipy z obrotami na kickerze. W pierwszym półfinale Kuc spotkał się Naborczykim, który w czasie przejazdu zaliczył upadek. Wykorzystał to Kuc, który wykonał bezbłędnie swój przejazd i przeszedł do finału. W drugim półfinale spotkali się Zach i Łojek. Łojek pomimo solidnego przejazdu nie sprostał Zachowi, który tego dnia wykazywał się wyjątkowo wysoką formą. Tak więc w finale naprzeciwko siebie stanęli Kuc i Zach. Kuc postawił wszystko na jedną kartę bo tylko to mogło mu przynieść zwycięstwo. Niestety wywrócił się na tzw. wallsliderze wykonując po raz pierwszy bardzo skomplikowany trick. Zachowi wystarczało przejechać tor wykonując bez wywrotki średnio trudne elementy. Tak też zrobił wygrywając Urbanwake w konkurencji Slopestyle.

 

W kategorii kobiet startowało 5 zawodniczek. Dziewczęta wykazały się wysokimi umiejętnościami i sporą odwagą. W walkach finałowych zwyciężyła Paulina Ziółkowska pokonując w finale Weronikę Ledwańską. Ziółkowska górowała umiejętnościami nad rywalkami od samego początku. Widać było pewność i wysokie umiejętności zawodniczki.

 

Jako nową konkurencję organizatorzy wprowadzili na Urbanwake tzw. wakeskate. Jest to konkurencja polegająca na jeździe po wodzie na specjalnej desce podobnej do deskorolki /oczywiście bez rolek/. Pływa się na niej bez stałego przytwierdzania do stóp za pomocą wiązań. Napędem do pływania jest wyciągarka. Do oceny za przejazd wliczane były ewolucje wykonywane bezpośrednio na powierzchni wody i przejazdy przez slider. Wakeskate ma już w Polsce wielu zwolenników, a do konkurencji stanęło 6 zawodników. Wygrał faworyt – Kuba Cegielski dystansując rywali czystymi przejazdami po sliderze i kickflipami wykonywanymi na wodzie.

 

. Bezpośrednio po konkurencji slopestyle odbyła się konkurencja Best of Kicker. Konkurs skoków z ostatniej przeszkody – kickera. Przy pięknej pogodzie w blasku słońca do konkursu stanęło 25 zawodników. Poziom konkurencji został nieco zaniżony brakiem obecności głównego faworyta Kuca. Było jednak na co popatrzeć, a sędziowie mieli nie lada zagwozdkę, który skok uznać za najlepszy. W konsekwencji zwycięstwo odniósł Marcin Naborczyk za pięknie wylądowany trick o nazwie scarecrow – salto bokiem z obrotem. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Płaza, który wykonał flat 3, czyli skok z pełnym obrotem i przechwytem drążka za plecami. Trzeci był Artur Styczyński, który popisał się bardzo wysokim skokiem z obrotem 180 stopni i indygrabem – chwytem za deskę w czasie wykonywania ewolucji.

 

Zaraz po ostatniej konkurencji odbyła się dekoracja zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi.

 

Mistrzostwa Warszawy Urban Wake to już trzecia tego typu impreza w tym miejscu. Chociaż wakeboarding nie jest sportem bardzo popularnym to przyciągnął dużą publiczność, która z zapartym tchem oglądała efektowne przejazdy i nie mniej efektowne upadki.

 

Za wysiłek organizacyjny należą się duże brawa Dzielnicy Żoliborz, organizatorom i sponsorom imprezy.

Oficjalne wyniki Urbanwake 2009

Konkurencja Slopestyle Open Klasyfikacja Finałowa

1. Marek Zach – Czechy
2. Przemysław Kuc – Warszawa
3. Marcin Naborczyk – Lublin
4. Marek Łojek – Łomianki
5-8 Paweł Sagan – Lublin
Hubert Czajczyński – Kalisz
Artur Styczyński – Warszawa
Rafał Płaza – Poznań
9-16 Mikołaj Soszyński – Warszawa
Seweryn Szumski – Augustów
Kuba Poszepczyński – Warszawa
Michał Olszewski – Warszawa
Andrzej Zagajewski – Lublin
Damian Borysewicz – Augustów
Paweł Pawluczuk – Wrocław
Olaf Ułanowicz – Augustów

Ranking – finał + eliminacje

1. Marek Zach – Czechy
2. Przemysław Kuc – Warszawa
3. Marcin Naborczyk – Lublin
4. Marek Łojek – Łomianki
5. Artur Styczyński – Warszawa
6. Paweł Sagan – Lublin
7. Rafał Płaza – Poznań
8. Hubert Czajczyński – Kalisz
9. Paweł Pawluczuk – Wrocław
10. Andrzej Zagajewski – Lublin
11. Olaf Ułanowicz – Augustów
12. Kuba Poszepczyński – Warszawa
13. Damian Borysewicz – Augustów
14. Seweryn Szumski – Augustów
15. Michał Olszewski – Warszawa
16. Mikołaj Soszyński – Warszawa
17. Michał Lisek – Augustów
18. Krzysztof Paweł Huszcza
19. Piotr Jakubczak
20. Marcin Kłosowski
21 Seweryn Majkowski

Konkurencja Slopestyle Kategoria Masters

1. Marek Łojek – Łomianki
2. Styczyński Artur – Warszawa

Konkurencja Slopestyle Kategoria Junior

1. Rafał Płaza – Poznań
2. Seweryn Szumski – Augustów

Konkurencja Slopestyle Kategoria Kobiety

1. Paulina Ziółkowska – Warszawa
2. Weronika Ledwańska – Warszawa
3. Ola Von Engel – Warszawa

Konkurencja Best Of Kicker

3. Macin Naborczyk – Lublin
4. Rafał Płaza – Poznań
5. Styczyński Artur – Warszawa

Konkurencja Wakeskate

1. Kuba Cegielski – Poznań
2. Dariusz Sobieraj – Koszalin
3. Jacek Śnieciński – Lublin

Best Performance
Kuba Poszepczyński