Jak dobieramy/kupujemy wiązania wakeboardowe

Wybór odpowiednich wiązań/butów do deski wakeboardowej to kolejna ważna sprawa, której nie polecam lekceważyć. Powód jest prosty – cóż nam po wypasionej desce, jak wybierzemy pierwsze lepsze wiązania, które będą nas obcierały albo uciskały .. Musimy sobie zdawać sprawę że to wiązania w pierwszej kolejności mają wpływ na komfort podczas pływania, to w wiązaniach będą spoczywały nasze stopy i od tego głównie będą zależały nasze wrażenia i doznania jakich dostarcza wakeboarding.

 

W kwestii doboru wiązań nie należy szczególnie oszczędzać, nie kierujmy się ceną czy designem, a komfortem użytkowania. Jeśli kupimy dobre, wygodne wiązania to możemy być pewnie, że posłużą nam one przez wiele sezonów czyniąc z wakeboardingu wspaniałą zajawkę na lato.

 

Rozmiar

Odpowiedni rozmiar wiązań to właściwie najważniejsza kwestia w doborze wiązań. Wiązania nie mogą być ani za małe ani za duże – muszą być po prostu dobrze dopasowane. Nie mogą nas uwierać, obcierać, uciskać. Musimy czuć się w nich komfortowo, dlatego też najlepszą metodą kupna wiązań jest wcześniejsze przymierzenie kilku modeli. Tylko wtedy będziemy mieć 100% gwarancję dobrego wyboru. Co prawda producenci podają zakres długości stopy dla poszczególnych rozmiarów (najczęściej m,l,xl), ale długosć to nie wszystko bo w grę wchodzi jeszcze kształt stopy.

 

Otwarte czy zamknięte ?

W wakeboardzie wyróżniamy dwa typy wiązań/butów: otwarte i zamknięte. Wiązania otwarte to takie w których palce stóp są widoczne. W tego typu wiązaniach należy zwrócić uwagę na dopasowanie kostki i rozmiaru stopy do wiązania gdyż stopa ma tu tendencję do przesuwania się w płaszczyźnie poziomej. Wiązania zamknięte to takie w których nasza stopa jest zabudowana. Swoją budową bardziej przypominają buty snowboardowe. Stopa w wiązaniach zamkniętych nie ma możliwości przemieszczania się w płaszczyźnie poziomej. Z reguły wiązania zamknięte są sztywniejsze od wiązań otwartych

wiazania_otwarte

wiazania_zamkniete

Twarde czy miękkie ?

Wybór twardości wiązań w głównej mierze podyktowany jest stylem jazdy, który preferujemy. Jeśli naszych chlebem powszednim ma być wakepark i jazda po przeszkodach to należy się skłaniać do wiązań miękkich, które umożliwią nam wykonywanie stylowych trików. Jeśli natomiast nastawiasz się na dynamiczną jazdę za motorówką to należałoby poszukać sztywniejszych wiązań.

 

Jaki system sznurownia ?

W tej kwestii nie ma szczególnych uwarunkowań. Na rynku istnieje kilka systemów sznurowania/ zapinania, z których każdy jest dobry. Chodzi o to aby wybrać wiązania z systemem, w którym bez problemów będziemy umieli się zapiąć czy też odpiąć.